Pelet – co to jest?
Angielskie słowo pellet – znaczy- kulka, kuleczka – potocznie nazywany jest tak granulat drzewny, którego produkcje rozpoczęto w latach 70-tych w USA i Kanadzie.
Powstał w ten sposób nowy rodzaj paliwa, które pozwala na spalanie drewna i jego odpadów w kotłach z automatycznym podawaniem do komory spalania. Zalety pellet jako ekologicznego paliwa szybko dostrzeżono w krajach Skandynawskich oraz Austrii, Niemczech i Danii, gdzie sprzedaż kotłów na pellety corocznie wzrasta o 30 – 40%. W ślad za tym ciągle przybywa producentów pelet, co spowodowało stabilizacje cen pellety na terenie całej Unii Europejskiej.
Paliwo to ma wartość opałowa ok.17 MJ/kg, jego wilgotność zawiera się miedzy 8 a 12%, zawartość popiołu do 0,5 %. Granulat pakowany jest w worki 16, 25kg lub big-bagi.
Dystrybucja pellet w Europie zajmują się lokalne wytwórnie, jak również duże koncerny paliwowe, co świadczy o tym, że jest to poważna, dostrzegana przez wszystkich alternatywa dla innych rodzajów paliw. Zastępowanie w procesie spalania: węgla, oleju czy gazu pelletami ma znaczący wpływ na emisję do atmosfery dwutlenku węgla, tlenków siarki i innych. Dużą zaletą przy spalaniu pellet jest mała ilość nieszkodliwego popiołu (można go nawet wysypać w ogródku).
Pellety mają wysoką zawartość energii, min. 4,9 KWh/kg. Równoważnikiem 1000 l oleju jest 2000kg, czyli 3,2 m3 pellet. W przypadku typowego domu jednorodzinnego roczne zapotrzebowanie na olej wynosi 2000 l, co równa się około 4 t pellet.
Oszczędność przy przejściu na ogrzewanie peletami może sięgać nawet 60-65% rocznych kosztów ogrzewania. W raz ze wzrostem cen oleju opałowego i gazu, zwiększa się zainteresowanie peletami jako paliwem do spalania w kotłach centralnego ogrzewania.